Marka Kent Manisa

Manisa Güncel

473.ULUSLARARASI MANİSA MESİR MACUNU SULTAN CAMİİ’NDEN HALKA SAÇILDI.


Bu yıl 473. kez düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında, kortej yürüyüşü ve geleneksel mesir macunu saçım töreni yapıldı.

Osmanlı tarihinde 472 yıl önce Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharatın karışımıyla yapılan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'a şifa olan Mesir Macunu, coşkulu bir kutlama ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Halil İbrahim Daşöz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Manisa Milletvekilleri ve protokolü tarafından Sultan Camii’nden halka saçıldı.

Kutlama programı Hükümet Konağı önünde kortej yürüyüşü ile başladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Halil İbrahim Daşöz MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile milletvekilleri ve diğer protokol üyeleriyle ile Manisa'dan yetişip tahta çıkan temsili Osmanlı Padişahları ve Şehzadeleri ile konuk yabancı ülkelerden gruplar saçım töreninin yapılacağı Sultan Camisi'ne kadar kortej yürüyüşü yaptı.

Mesir Macununun halka saçılacağı Sultan Camii’nde düzenlenen törende, şehzadelik dönemlerini Manisa'da geçiren Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman'ı canlandıran oyuncular, temsil ettikleri padişahların yaşamlarını anlattı. Canlandırmada, Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan'ı canlandıran oyuncu Demet Evgar, Emre Karayel'in canlandırdığı mesir macununun mucidi Merkez Efendi'yi huzuruna kabul etti ve kendisine şifa kaynağı olan mesirin beratını verdi.

Geleneksel mesir saçımı, Hafsa Sultan'ın kendisine şifa olan mesir macununun Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden her yıl baharın gelişiyle halka saçılmasını buyurduğu, "İsterim ki dünya var oldukça her senenin nevruz gününde bu hastalara şifa, dertlere çare olması için macundan bolca karıla ve ahaliye saçıla" sözleriyle başladı.

Merkez Efendi'yi canlandıran Karayel, platformdan mesir macunlarını bu sözlerin ardından protokol üyeleriyle birlikte halka saçtı.

Daha önce dualarla karılan ve paketlenen 5 ton mesir macunu, Hafsa Sultan'ın buyruğu üzerine 473. kez Sultan Camisi'nin kubbe ve minareleri ile Sultan Camii Meydanı'na bakan evlerin çatı ve balkonlarından halka saçıldı.

-Mesirin tarihçesi-

Manisa'da 473 yıldır şenliklerle halka saçılan mesir macununun tarihçesi şöyle:

"Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan, Manisa'da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan'ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi'nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl nevruzun kutlandığı 21 Mart'ta Sultan Camisi'nin önünde toplanır. Böylece Manisa Mesir Macunu Festivali doğar."

Hoş kokulu ve lezzetli mesir macunu, halk arasında iştah açıcı, kan dolaşımını düzenleyici, yorgunluğu giderici, hormonları çalıştırıcı özellikleriyle talep görüyor.

Mesir macununun yapımında zencefil, zulumba, kremtartar, kişniş, kebabiye, havlican, Hindistan cevizi, anason, yeni bahar, hıyarşembe, çam sakızı, zafiran, tarçın, udülkahır, çöpçini, hardal, eskir, karanfil, çivit, meyan balı, tiryak, sarıhelile, raziyane, kimyon, zerdeçal, tarçın çiçeği, karabiber, çörek otu, darıfülfül, ravent, limon tuzu, kakule, şamlı, vanilya, şeker, günbalı, Hindistan çiçeği, limon kabuğu, galanda, tekemercini tohumu, portakal kabuğu kullanılıyor.